جهان

بیشتر اعضای کابینه اسرائیل از پیشنهاد مصر برای جلوگیری از جنگ در رفح حمایت کردند

بیان‌نیوز – رادیو تلویزیون دولتی اسرائیل، روز شنبه(۸ ثور) به نقل از یک منبع آگاه خبر داد که به‌رغم اولویت‌ متفاوت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور، دستیابی به توافق تل‌آویو و حماس، براساس پیشنهاد جدید مصر، ظرف چند روز امکان‌پذیر است.

به گزارش العربیه، به گفته این منبع آگاه، اکثریت اعضای کابینه نتانیاهو از مفاد پیشنهاد جدید مصر حمایت می‌کنند. پیشنهاد قاهره پیش از این به مقامات حماس ارائه شد و هدف آن دستیابی به توافقی برای مبادله گروگان‌ها و زندانیان و آغاز آتش‌بس موقت است.

مقام‌های اسرائیلی می‌گویند: «نهاد امنیتی و اکثر بخش‌های سیاسی از توافق جدید بر اساس پیشنهاد مصر حمایت کردند که بر اساس آن، ۲۰ تا ۴۰ گروگان‌ اسرائیلی، در ازای آتش‌بس یک روزه یا کمی بیشتر برای هر یک از آن‌ها، آزاد خواهند شد.»

به گفته این مقامات، بنیامین نتانیاهو دستیابی به یک توافق جزئی را ترجیح نداده و علاقمند به توافق جامعی است که بر اساس آن، تمام گروگان‌های اسراییلی در غزه آزاد شوند.

همزمان یک مقام دیگر اسرائیلی خاطرنشان کرد: «دستیابی به توافق جامع در بین گزینه‌ها قرار ندارد. این امر تا حدی ناشی از خواسته حماس برای پایان جنگ در ازای توافق فراگیر است و اسرائیل با این درخواست مخالفت می‌کند.»

این تحولات در حالی رخ داد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، سفر برنامه‌ریزی شده به اسرائیل در پایان هفته آینده را به سه‌شنبه آینده موکول کرد.

منابع آگاه تاکید کردند آمریکا به‌منظور حفظ فرصت‌های کنونی برای دستیابی به آتش‌بس و توافق برای آزادسازی گروگان‌ها با عملیات نظامی اسرائیل در رفح مخالف است.

عربستان سعودی نشستی را برای گفت‌وگو در مورد غزه برگزار می‌کند

Related Articles

Back to top button