اجتماعیافغانستان

روز جهانی پناهندگان؛ مهاجرت افغان‌ها نگران‌کننده است

بیان‌نیوز – نمایندگی‌های دیپلماتیک و کنسولی افغانستان در شماری از کشورها با اشاره به فرا رسیدن روز جهانی پناهندگان از موج جدید مهاجرت‌های غیرقانونی ابراز نگرانی کرده است.

در بیانیه‌ی نمایندگی‌های دیپلماتیک که روز پنج‌شنبه(۳۱ جوزا) منتشر شده، آمده است که از زمان تسلط دوباره‌ی طالبان بر افغانستان، افراد بی‌شماری به‌دلیل آزار و اذیت و نقض حقوق بشری از سوی طالبان مجبور به فرار شده‌اند.

نمایندگی‌های دیپلماتیک از کشورهای میزبان خواسته است که با توجه به بحران جاری افغانستان در مورد اخراج پناهندگان دقت بیشتری کنند.

براساس بیانیه: «درک این نکته ضروری است که بدون یک سیستم فراگیر و نماینده در افغانستان که حقوق، امنیت و خدمات اساسی را برای همه‌ی مردم آن تضمین کند، تلاش‌ها برای جلوگیری از جریان پناهجویان و همچنان چالش‌برانگیز خواهد بود.»

به گفته‌ی نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان، کشورهای میزبان باید روند خراج اجباری پناهندگان و افراد در معرض خطر را متوقف کنند.

حمایت از پناهندگان، ایجاد سهولت‌ها، مسیرهای اسکان مجدد از مواردی هستند که نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان به کشورهای میزبان پناهندگان مطرح کرده است.

این خواسته‌ها در حالی بیان می‌شود که اخیرا دولت آلمان تصمیم گرفته تا پناهندگان و اسلام‌گرایان خطرناک را از طریق اوزبیکستان به افغانستان انتقال دهد.

این تصمیم دولت آلمان پس از آن اتخاذ شد که یک پناهنده افغان با حمله بر تجمع افراط‌گرایان منتقد دین اسلام در آلمان، یک پولیس را به قتل رساند.

وزیر داخله‌ی آلمان: برای اخراج اسلام‌گرایان خطرناک به داخل افغانستان سخت کار می‌کنیم

Related Articles

Back to top button