افغانستانزنان و حقوق بشر

رییس یوناما: بدون توجه به به آموزش دختران، طالبان به رسمیت شناخته نشوند

بیان‌نیوز – روزا اوتنبایوا، نماینده‌ی خاص دبیرکل سازمان ملل در افغانستان می‌گوید که طالبان بدون توجه به مسایلی چون آموزش دختران و قانون اساسی، به رسمیت شناخته نشود.

او این اظهارات را شام روز جمعه(۱ سرطان) در نشست شورای امنیت سازمان ملل‌متحد مطرح کرده و حضور طالبان در نشست دوحه خواند.

ثبات افغانستان، مجازات علنی طالبان، قانون اساسی، آموزش دختران و تشکیل حکومت فراگیر از مهم‌ترین مسایلی بود که رییس یوناما در سخنرانی خود در شورای امنیت سازمان ملل اشاره کرد.

او با وجود مهم دانستن حضور طالبان در نشست دوحه، تاکید ورزید که از هرگونه به رسمیت شناختن طالبان خودداری شود، تا زمانی‌که مسایلی چون حقوق بشر و آموزش دختران مشخص نشده است.

رییس یوناما تاکید ورزید که در هفته‌های گذشته پیرامون نشست دوحه با صدها شهروند افغان و به خصوص نمایندگان زنان بحث و گفت‌وگو کرده است.

به گفته‌ی او، این رایزنی‌ها توافق گسترده‌ای را نشان داد، این که حضور طالبان در نشست سوم دوحه مهم است، اما این گروه نباید به رسمیت شناخته شوند، تا زمانی‌که مسائل مربوط به حقوق زنان، تحصیل دختران و قانون اساسی مورد توجه قرار نگیرد.

او با بیان این‌که نشست دوحه انتظارات قابل توجهی را به وجود آورده است، افزود: «ما باید بر هدف ذکرشده در ارزیابی مستقل در مورد ادغام مجدد افغانستان در جامعه بین‌المللی را همزمان با احترام به تعهدات حقوقی بین‌المللی آن متمرکز بمانیم.»

اوتنبایوا در ادامه سخنانش با اشاره به ادامه‌ی مجازات علنی طالبان، تاکید ورزید که این اقدام طالبان در تضاد با قوانین بین‌المللی حقوق بشر قرار دارد.

او گفته است که دبیرکل سازمان ملل به شدت با مجازات اعدام که با حق حیات ناسازگار است، مخالف است و از همه کشورهایی که آن را حفظ کرده می‌خواهد تا اعدام‌ها را متوقف کنند.

طالبان تاکنون صدها نفر را در ملاءعام شلاق زده و چند مورد حکم اعدام را نیز علنی اجرا کرده‌اند.

گزارش دبیرکل سازمان ملل: ناامنی‌ها در افغانستان ۵۵ درصد افزایش یافته است

Related Articles

Back to top button