افغانستانفرهنگی

تاکید رییس مجمع جهانی محبان اهلبیت به همدیگرپذیری و احترام به مذاهب در افغانستان

بیان‌نیوز

سیدحسین عالمی بلخی، رییس مجمع جهانی محبان اهلبیت می‌گوید که برای رسیدن به وحدت، در نخست باید مذاهب همدیگر را پذیرفته و به باورهای اعتقادی همدیگر احترام صورت گیرد.

رییس مجمع جهانی محبان اهلبیت، این اظهارات را روز پنج‌شنبه(13 اسد) در ششمین روز یادبود از مراسم عاشورای حسینی در کابل بیان کرده است.

بلخی گفت:«امروز که در افغانستان نظامی به وجود آمده که بر حاکمیت ارزش‌های اسلامی پافشاری می‌کند، در نظام اسلامی پیروان همه‌ی مذاهب اسلامی باید از حقوق مساوی برخوردار باشند و بتوانند مطابق احکام مذهبی‌شان عمل کنند.»

او همچنان در ادامه‌ی سخنانش افزود:«شیخ هبت‌الله آخوندزاده، زعیم امارت اسلامی اعلام کرد که قوانین ساخته فکر بشر ملغی است، باید مطابق شریعت عمل شود، عالی گفته است و ما یادآور می‌شویم که فقه شیعه هم مبین احکام شریعت است و شیعه باید مشکلات جزایی، حقوقی و احوال شخصیه‌ی‌شان را مطابق فقه جعفری حل‌وفصل نمایند.»

به گفته‌ی بلخی، یکی از خطرهای جدی که دین و جامعه‌ی دین‌مدار را تهدید می‌کند، تفرقه و نفاق است؛ دشمنان اسلام سعی دارند که تئوری توطیه تفرقه را در جوامع اسلامی عملی کنند و از طرق مختلف با شیوه‌های گوناگون تلاش دارند.

رییس مجمع جهانی محبان اهلبیت همچنان خاطرنشان ساخت که ایجاد گروه‌های تکفیری، جنگ‌های نیابتی، تبلیغات مذهبی ضد مذاهب در فضای مجازی و رسانه‌ها، هدف استراتژیک کفار است.

وی به وضوح بیان کرد که خداوند وحدت را نعمت و تفرقه را عذاب دانسته است و بنابراین، در شرایط کنونی، وحدت ضرورت اصلی جامعه‌ی اسلامی برای دفاع از دین می‌باشد.

بلخی با اشاره به اهمیت و ارزش مکتب عاشورای حسینی، گفت که امام حسین برای دفاع از دین و ایجاد اصلاح در جامعه‌ی مسلمین قیام کرد.«وی(امام حسین) می‌فراید: از من الگو بگیرید و هر زمان دین به خطر مواجه گردید، بی‌تفاوت نباشید و برای دفاع از دین تا سرحد جان‌فشانی آمادگی داشته باشد. بنابراین، ما باید تشخیص بدهیم که امروز خطر جدی تهدیدکننده‌ی دین چیست و با آن باید مبارزه کنیم.»

رییس مجمع جهانی محبان اهلبیت، همچنان در بخشی از سخنانش گفت که در طول تاریخ افغانستان از روز شهادت امام حسین تجلیل شده است و در همه‌ی نظام‌های این کشور روز عاشورا روز رخصتی رسمی بوده است؛ اهل سنت با روزه و تهیه‌ی طعام نذری در خانه‌های‌شان از روز عاشورا تجلیل می‌کنند و بنابراین، امام حسین مورد وفاق همه‌ی فرق اسلامی و محور امت مسلمه است.

سیدحسین عالمی بلخی، از تمامی مردم افغانستان خواست که با محوریت امام حسین و قبول همدیگر دست‌به‌دست هم داده علیه هجمه کفار علیه مسلمین ایستادگی نمایند؛ در غیر آن صورت، شاهد عملی شدن توطیه‌ها و دسیسه‌های اجانب خواهیم بود.

Related Articles

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button