افغانستانزنان و حقوق بشر

امیدواری استانکزی از بازگشایی دروازه‌های مکاتب و دانشگاه‌ها به روی دختران

بیان‌نیوز

شیرمحمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت خارجه می‌گوید که امیدوار است تا دروازه‌ مکاتب و مدارس بدون تبعیض به روی تمام مردم افغانستان که حق مسلم و شرعی‌شان است، باز شود.

این اظهارات را روز جمعه(۶ اسد) در مراسم گرامی‌داشت از دهم محرم عاشورای حسینی بیان کرده است. او جهت گرامی‌داشت از این روز در یکی از حسینیه‌های غرب کابل حضور یافته است.

استانکزی گفت:«دروازه مکاتب و مدارس بدون تبعیض به‌روی تمام قشر افغان‌ها که حق مسلم، حق شریعی و حق طبیعی آن‌ها است، باز شود.»

معین سیاسی وزارت خارجه همچنان افزود که در خصوص چگونگی بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها اختلافاتی در میان مردم وجود دارد.«در اطراف ولایات برویم، در یک قریه اگر ببنیم، پنج نفر اگر طرف‌دار مکتب است، دو نفر مخالف مکتب هم پیدا می‌شود که این در اهل تسنن و تشیع وجود دارد.»

به گفته‌ی استانکزی، ذهنیت‌های متفاوتی پیرامون مکاتب و دانشگاه‌ها وجود دارد و مردم را از طریق زور و اجبار نمی‌توان وادار به پذیرش مکاتب و دانشگاه‌ها کرد؛ مردم باید با دلیل و منطق قانع شوند تا اهمیت علم و تعلیم را بفهمند و بعد از آن شرایطی به وجود آید که دروازه‌های مکاتب و دانشگاه‌ها به‌روی همه باز شود.

 

Related Articles

Back to top button