اجتماعیافغانستان

اوچا: افغانستان آلوده‌ترین کشور جهان به مهمات انفجاری است

بیان‌نیوز

دفتر هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل‌متحد(اوچا) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که افغانستان هنوزهم، یکی از آلوده‌ترین کشورهای جهان به ماین و مواد انفجاری است.

گزارش اوچا امروز چهارشنبه(۱۷ عقرب) منتشر شده است و در آن آمده که در هر ماه، حدود ۶۰ نفر به‌شمول کودکان از اثر انفجار مهمات انفجارناشده، کشته و یا معلول می‌شوند.

در گزارش این نهاد آمده که از ۴۰۰ منطقه در افغانستان، دو سوم آن آلوده به ماین و مهمات انفجاری است و در عین زمان، حدود سه میلیون نفر در یک کیلومتری ماین‌ها، بمب‌های دست‌ساز و بقایای موادمنفجره‌ی به‌جا مانده از جنگ سکونت دارند.

براساس گزارش اوچا، ولایت‌های ارزگان، قندوز، هلمند، قندهار، کنر، بادغیس، فاریاب، ننگرهار، غزنی، فراه، میدان‌وردک و سمنگان به‌شدت تحت تأثیر ماین و مواد انفجاری به‌جامانده قرار گرفته‌اند.

این نهاد سازمان ملل‌متحد همچنان در گزارش خود تصریح کرده که خانواده‌های هاقین، باغ‌داران و کشاورزان بیشتر از همه، در خطر جدی مواد انفجاری هستند.

بربنیاد این گزارش: «با عمیق‌تر شدن سطح فقر در افغانستان، کودکان و بزرگ‌سالان بیشتر به جمع‌آوری گلوله‌های توپخانه‌ای و خمپاره‌ها به‌منظور جمع‌آوری فلز جهت امرار معاش سوق داده می‌شوند که با عواقب خطرناکی مواجه می‌شوند.»
در گزارش اوچا به وضوح بیان شده که از یک‌سو منابع لازم برای جلوگیری از خطرات ماین در اختیار ندارد و از سوی دیگر، این نهاد به‌شدت با کمبود بودجه مواجه است.

 

Related Articles

Back to top button